Please enable JS

ÜNİTELERI

BANTSAN KONVEYÖR

KAUÇUK HAMURU HAZIRLAMA ÜNİTESİ

Çeşitli kauçuk üreticileri veya satıcılarından alınan farklı özelliklerdeki kauçuklar, üretilecek konveyör bantta bulunacak özelliğe bakılarak, belirlenen formülün içeriğine göre çeşitli kimyasallarla karıştırılmak üzere önce bamburide karıştırılır. Bamburiden alınan karışımlar daha sonra hamur makinelerinde ısıtılır. Hamurun özellikleri belirlenmek üzere reometrede uygunluk testine tabi tutulur. Üretime uygun olan kauçuklar bu birimden sonra bant kaplama kauçuğu ve bez aralarında kullanılmak üzere kalender ünitesine gönderilir.

KALENDER ÜNİTESİ

Hamur makinelerinden üretime uygun olarak elde edilen kauçuk hamur karışımları kalender ünitesinde bantların alt ve üst kaplamalarını oluşturmak için gerekli kalınlıklar elde edebilmek üzere hazırlanırlar. Ayrıca bantların kaplama aralarındaki karkas yapılar üzerlerine ince tabaka halinde kauçuk hamuru sıvanması işleminde de kullanılırlar. Bu bölümde bantların 3 ana yapısı olan “üst kaplama, ara katlar ve alt kaplamalar” elde edilir.
about us
about us

KONFEKSİYON ÜNİTESİ

Bu bölümde üst kaplama, alt kaplama ve arada bulunan bezler bir araya getirilerek vulkanize preste basılmaya uygun hale getirilir. Kalender ünitesinde hazırlanmış olan üst kaplama, alt kaplama ve bez katmanları istenen bant özelliğine göre bir araya getirilerek vulkanizasyon preslerine bant haline getirilmek üzere gönderilir. Bu işlem yapılırken yapışmayı önlemek amacıyla özel bir iplikten dokunmuş tekstil bezler kullanılmaktadır.
about us
about us

VULKANİZE PRESLERİ

Konfeksiyon masasında üst kaplama, alt kaplama ve ara katları bir araya getirilen ürün, preslenmek üzere vulkanize preslerine getirilir. İşlemin yapılacağı pres genişlik esasına göre belirlenir. Pres üzerinde, kauçuk özelliği dikkate alınarak pişme süresine göre uygun sıcaklık ve basınç ayarlanır. Preslerin içerisinde yaklaşık 30 dakika süreyle bekletilen ürün pres çıkışında kauçuk konveyör bant haline gelir.
about us
about us

KONTROL ÜNİTESİ

Vulkanize preslerde işlemi tamamlanan konveyör bantlar, pres çıkışında bulunan sarma makinelerine sarılır. Sarma ünitesi vinç yardımıyla kontrol bölümüne gönderilir. Kontrol bölümünde karşılıklı iki sarma ünitesi ve aralarında kontrol ve tamirat presi bulunur. Burada kontrol personelleri eşliğinde presten çıkmış olan ürün kontrol presinden geçirilerek gözle kontrolü sağlanır. Herhangi bir rötuş işlemi gerektiğinde ise kontrol presinde revizyonu gerçekleştirilir ve çıkıştaki sarma ünitesine sarılarak sevkiyata hazır hale getirilir.

SEVKİYAT

Kontrolü tamamlanan ve gerekli işlemleri yapılan konveyör bantlar kontrol ünitesi çıkışında sarma makinesinde sarılarak ambalajlanır. Ambalajlanan bantlar tavan vinci veya forklift yardımıyla fabrikada bulunan sevkiyat alanına taşınır. Sevkiyat alanında sevk edileceği bölgeye ve bant boyutlarına göre sınıflandırılır. Yurtiçi ve yurtdışı taşımacılıkta kullanılan kamyon, tır veya konteynerlere yüklenmesi sağlanır. Tüm bu işlemler kauçuk sektörü ürünü olan konveyör bandın yırtılmaya müsait yapısı nedeniyle çok dikkatli ve özenli şekilde gerçekleştirilir.
about us
about us
about us

SEKTÖRLER